maja 04, 2018

św.Florian

Z okazji Dnia Strażaka życzę wszystkim Strażakom najlepszego w życiu zawodowym i jak prywatnym.

Życzę bezpiecznej służby, oraz  powrotów z akcji!


Św. Florian :

Bio: Urodził się ok. 250 roku w Ceti Jego życie przypadło na okres chrześcijaństwa. W młodym wieku został powołany do armii cesarza rzymskiego. W roku 304 ujął się za prześladowanymi legionistami chrześcijańskimi, za co został skazany na karę śmierci. 4 maja 304 poniósł śmierć męczeńską w nurtach rzeki Enns .
Ciało Floriana odnalazła wdowa Waleria. Nad jego grobem wybudowano kościół i klasztor ojców Benedyktynów, a później klasztor Kanoników laterańskich .

Legendy: Przypisywano mu obok funkcji wojskowych dowodzenie oddziałem gaśniczym. Według legendy, ocalił płonącą wioskę jednym wiadrem wody.

Patronat : Święty Florian został w 1436 r. przez biskupa krakowskiego kard. Zbigniewa Oleśnickiego ustanowiony jednym z czterech głównych patronów Królestwa Polskiego.
Św. Florian jest patronem wykonawców zawodów wiążących się z ogniem: strażaków.

W ikonografii przedstawiany jest najczęściej w stroju rzymskiego oficera, z naczyniem z wodą do gaszenia ognia, lub wprost gaszącego pożar. Czasami jako książę. Bywa, że w ręku trzyma chorągiew.
Jego atrybutami są: kamień młyński u szyi, kolczuga, krzyż, czerwony i biały krzyż, miecz, palma męczeńska, płonący dom, orzeł, tarcza, zbroja.

Krzyż św. Floriana


 źródło: WIKIPEDIA

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Strażaczka , Blogger