stycznia 10, 2018

Straż pożarna


W dzisiejszej notce chce Wam przedstawić i omówić krótko pojęcie straży pożarnej. Dawniej straż pożarną nazywano strażą ogniową. Taka straż głownie zajmowania się tylko pożarami. 


Dziś straż pożarna jest formacją zajmującą się walką nie tylko z pożarami, ale i zagrożeniami dla zdrowia, życia ludzi, jak i zwierząt, a także zagrożeniami czyjegoś dobytku i ogólnie środowiska naturalnego. Ponadto do zadań straży należy usuwanie skutków klęsk żywiołowych i katastrof. Do zadań specjalistycznych wykonywanych przez straż pożarną należy ratownictwo: biologiczne, medyczne, techniczne, wodne oraz wysokościowe. Najstarszym oddziałem wyspecjalizowanym w gaszeniu pożarów byli rzymscy Vigiles, którzy funkcjonowali w 6 r. n.e. Andrzej Modrzewski jako pierwszy opracował zasady pożarnictwa. Pierwszą zawodową strażą pożarną w Polsce powołał Franciszek Bieliński, a odbyło się to 5 lutego 1752 roku. W 1805 r. istniała grupa pożarowa, która znajdowała się Wolborzu.
Rodzaje straży pożarnej :
– PSP : Państwowa Straż Pożarna,
– OSP : Ochotnicza Straż Pożarna,
– WSP : Wojskowa Straż Pożarna,
– ZSP :Zawodowa Straż Pożarna,
– LSP : Lotniskowa Straż Pożarna.
W Polsce funkcjonują również szkoły pożarnicze: Szkoła Główna Służby Państwowej Straży Pożarnej, Centralna Szkoła Państwowej Straży Pożarnej, Szkoła Aspirantów Straży Pożarnej, Szkoła Podoficerska Straży Pożarnej.


1 komentarz:

  1. Powodzenia kochana w blogowaniu :)
    Ciekawa tematyka, z chęcią będę do Ciebie zaglądała.

    Pozdrawiam i zapraszam do mnie!

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Strażaczka , Blogger