stycznia 14, 2018

Akcja ,, NIE DLA CZADU"Ciągle o tym się mówi i mowa. Co raz częściej słyszymy w wiadomościach o zatruciu tlenkiem węgla. Co raz więcej ludzi umiera w skutek zaczadzenia się właśnie tym tlenkiem.


Tlenek węgla, (CO) jest bezbarwnym, niemającym smaku oraz bezwonnym gazem. Jest to gaz bardzo niebezpieczny, ponieważ jest śmiertelny. Powstaje na wyniku spalania paliw podczas gotowania lub ogrzewania. Stężenie, CO może osiągnąć trujący poziom na skutek powolnego zgromadzenia.

Skąd się bierze :
Tlenek węgla, potocznie zwany czadem, jest gazem  trujący, bezbarwny , jest lżejszy od powietrza, co powoduje, że łatwo się z nim miesza i w nim rozprzestrzenia. Powstaje w wyniku niepełnego spalania wielu paliw m.in. drewna,  gazu, benzyny, węgla, itp.  Może to wynikać z braku dopływu świeżego  powietrza do urządzenia, albo z powodu zanieczyszczenia, zużycia lub złej regulacji palnika gazowego, a także przedwczesnego zamknięcia paleniska pieca lub kuchni. Jest to szczególnie groźne w mieszkaniach, w których okna są szczelnie zamknięte lub uszczelnione na zimę. Czad powstaje także często podczas pożaru.
Dostaje się do organizmu przez układ oddechowy, a następnie jest wchłaniany do krwioobiegu.  Stwarza on poważne zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka.  Powoduje uszkodzenia mózgu oraz innych narządów wewnętrznych.Co powoduje silnie zatrucie a nawet śmierć
Jak zapobiegać :
Podstawową przyczyną zatruć   brak jest właściwej wentylacji. Powoduje to powstawanie tlenku i utrudnia jego odpływ. Należy więc zapewnić możliwość  dopływu świeżego powietrza .
Pamiętaj :
–  uchylić okno w mieszkaniu,
– nie zasłaniać kratek wentylacyjnych
– przy instalacji urządzeń  korzystać z usług wykwalifikowanej osoby,
– dokonywać okresowych przeglądów
– systematycznie sprawdzać ciąg powietrza,
– często wietrzyć pomieszczenie,
– rozmieścić czujniki tlenku węgla w części domu,
– nie zostawiać w garażu samochodu z zapalonym silnikiem
– nie bagatelizować objawów duszności, bólów i zawrotów głowy, nudności, wymiotów, oszołomienia, osłabienia, przyśpieszenia czynności serca i oddychania, gdyż mogą być sygnałem, że ulegasz zatruciu czadem , najlepiej udać się szybko do lekarza.
Jakie są objawy zatrucia tlenkiem węgla?
– bóle głowy,
– zawroty głowy,
– ogólne zmęczenie,
– duszność,
– trudności z oddychaniem, oddech przyśpieszony, nieregularny,
– senność,
– nudności.
Wolna reakcja pomocy , jest szybką utratą życia
pomoc przy zatruciu :
– należy natychmiast zapewnić dopływ świeżego powietrza
– jak najszybciej wynieść osobę poszkodowaną  bezpieczne miejsce oraz zapewnić  świeże powietrze,
– rozluźnić poszkodowanemu ubranie, ale nie rozbierać go
–  wezwać służby ratownicze.

112 / 999 / 998

Aby uniknąć zatruciu, czyli szybkie relacji zaleca się instalowanie w pomieszczeniach czujnika.
Zaleca się instalować jednego czujnika CO na każdej kondygnacji budynku. Jest to pomieszczenie wewnątrz lub w pobliżu pomieszczenia urządzeń, które mogą być źródłem tlenku węgla np. kominki itp.

Polecam wszystkim zakup takich urządzeń, ja zakupiłam urządzenie firmy Kidde. Jest czujnik polecany przez straż pożarną. Działa dobrze. 

1 komentarz:

  1. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Strażaczka , Blogger